29 sie 2023

Opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego w sprawie przygotowania rąk personelu do pracy

Opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego w sprawie przygotowania rąk personelu do pracy
W dniu 21.08.2023r. została wydana Opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego w sprawie przygotowania rąk personelu do pracy. W Opinii czytamy, że „Ręce personelu stanowią jeden z głównych wektorów transmisji patogenów w środowisku szpitalnym. Z tej racji należy wdrożyć wszystkie możliwe działania, aby minimalizować ryzyko przenoszenia patogenów a tym samym zapobiegać zakażeniom krzyżowym.
Należy również pamiętać, że na efekt dekontaminacji rąk składa się nie tylko prawidłowo wykonana procedura mycia i/lub dezynfekcji ale również odpowiednie przygotowanie rąk. Pod uwagę należy wziąć następujące kryteria:
– noszenie odpowiedniego ubrania roboczego z krótkim rękawem(zasada:” nic poniżej łokcia”),
– zdjęcie wszelkiej biżuterii (zegarek, bransolety, pierścionki, obrączka),
– utrzymanie krótkich paznokci ( nie wystające spoza opuszków palców),
– brak sztucznych powłok na płytce paznokciowej (tipsy, lakiery).
Taki sposób podejścia do pracy służy nie tylko ograniczaniu zakażeń wśród pacjentów ale również zapewnia bezpieczeństwo pracownikowi.”
 
Wróć do wszystkich aktualności