÷ Louis Pasteur

Louis Pasteur (ur. 27 grudnia 1822 w Dole, zm. 28 września1895 w Saint-Cloud) – francuski chemik i prekursor mikrobiologii.

Pasteur stał się sławny dzięki odkryciu dwóch enancjomorficznych form krystalicznych kwasu winowego i pierwszy zaproponował hipotezę istnienia enancjomerówizomerów, które różnią się między sobą tak, jak odbicia zwierciadlane tego samego przedmiotu. Odkrycie to zainicjowało nowy dział chemii – stereochemię.

W okresie 1857-1868 poświecił się badaniom procesów fermentacji. Wykazał, że wywołują go drobnoustroje. W wyniku tych badań opracował metodę konserwacji pożywienia poprzez obróbkę termiczną (proces też zwany jest od nazwiska uczonego pasteryzacją) oraz obalił teorię samorództwa drobnoustrojów.

Za najważniejsze osiągnięcie uznawane są jednak wyniki prac z zakresu bakteriologii i wirusologii, które uwieńczone zostały opracowaniem pierwszej szczepionki ochronnej dla ludzi (przeciw wściekliźnie). Badania nad nią prowadził w latach 1881-1885. Już w 1885 została ona z powodzeniem zastosowana u żywego człowieka.

Prace Pasteura stały się również wzorcowym przykładem łączenia badań podstawowych i stosowanych w chemii oraz w anatomii i w fizyce.


Mając na uwadze zasługi Pasteur'a z zakresu mikrobiologi Zarząd Firmy Medilab z przyjemnością wszedł w posiadanie poniższej monety.FRANCJA, 5 REPUBLIKA  - monety kolekcjonerskie - LOUIS PASTEUR

Moneta dostępna w oryginalnym opakowaniu wraz z certyfikatem francuskiego emitenta.

Moneta w stanie menniczym. Stan niezmieniony od momentu wybicia.

 

nomiał

100 FRANCS

rok

1995

metal/stop

Ag

próba

900

waga

22,2 gr

średnica

37 mm

stempel

lustrzany